שיחה:סקוט

מתוך scholionjnc

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הי סקוט, בקשר לנושא הציונות והטכנולוגיה שהעלית במפגש האחרון על אלטנוילאנד: האם הציונות נבדלת לדעתך ביחסה לטכנולוגיה מתנועות לאומיות אירופאיות אחרות? אם כן, יכול להיות שהדבר קשור בעלייתה המאוחרת יחסית של הציונות, בתקופה בה עלו תנועות מודרניסטיות מההפכניות-תרבותיות כמו הפוטוריזם?

מעניין, לדעתי, להזכיר בהקשר הזה, את התיאור הסטירי של מנדלי מוכר ספרים את הקשר בין הידע הטכנולוגי ועיסוק בפוליטיקה, ב"מסעות בנימין השלישי" (יצירה אותה כתב שלוש פעמים, הראשונה ביידיש 1878, השנייה בעברית 1896, השלישית בעברית 1911). התיאור הזה נמצא בשלוש הגרסאות (עם מס' הבדלים מעניינים) ומופיע בפרק ח', שנקרא "איך בשביל בנימין אנדרלמוסיא באה בעניני מדינות". הפרק מתחיל בשיחה המתקיימת באחד בבתי המדרשות בצלמונה (טעטעריווקע) על יחסי המעצמות במלחמת קרים:

"חייקיל היה אורלוגי כביכול בנערותו, גם ניקד את המצות ביד מהירה, ואומן גדול בהקמת הסוכה, שאין כמוהו. טבלא של לוקשין, המרדה והמגרפה וספסל החלב, שברי לוחות של שולחן וכרעי המטה וכלונסאות מכלוב של תרנגולים, לא היו קבועים יפה יפה בסוכות של אחרים כמו בסוכתו. ובשביל כך, כשהוצרכו לדבר בענייני חכמה ומלאכה, [כמו בנין התיבה, הקמת המשכן והמקדש ובנין בית הבחירה לעתיד לבוא], היו הכל חולקין כבוד לחייקיל ואמרו: דבר זה שייך לחייקיל, חייקיל הוא יודע. חייקיל היה מסיח במכונות של אנגליה ומספר עליהן נפלאות גדולות כל-כך, עד שכל שומעיו היו תוהים ומשתוממים... כללו של דבר, במין נוצה זו היה חייקיל מפרש כל המכונות ומלאכת מחשבת, גם מעשי האורלוגין והטלגרף... וכל שאר מיני המצאות שבעולם." (גרסת 1896, "פרדס", אודסה: עמ' 36)

המשפט בסוגריים מרובעים [] נוסף בגרסה של 1896. בשלוש הגרסאות אפשר לראות את המעבר (המגוחך בתיאור של מנדלי) בין העיסוק במלאכה "מסורתית" יהודית (כמו שענות, בניית סוכה וכו') ועד לטכנולוגיה האירופית (האנגלית, במקרה זה)- כלי נשק, טלגרף וכו'. גלי

כלים אישיים